​Sclerosehold

Når man har sclerose er det vigtigt at træne regelmæssigt for at opretholde funktionsniveauet bedst muligt. Derfor tilbyder vi holdtræning målrettet borgere med sclerose. Træningen består af øvelser, der fremmer styrke, balance, koordination og udholdenhed. Der tages individuelle hensyn, hvor øvelserne tilpasses den enkelte deltager.

Formålet med træningen er at den enkelte kan have så højt et funktionsniveau som muligt, samt at deltagerne kan dele erfaringer ift. at have sclerose.

Inden opstart af træning er det nødvendigt med en individuel konsultation, hvor man bliver undersøgt og i samråd med fysioterapeuten klarlægger sine mål med træningen. Fysioterapeut Pia Bennedsen Prahl har holdene, som kører mandage fra kl. 8.00-9.00 samt torsdage fra kl. 9.00-10.00. Kontakt klinikken i dag hvis du er interesseret i at høre mere.

Har du spørgsmål?

Så udfyld formularen her og så kontakter vi dig hurtigst muligt.

Nogle felter er ikke udfyldt korrekt

Kontakt Fysioterapi Ribe

Ønsker du at booke en behandling eller har du spørgsmål?

Book tid allerede i dag hos vores fysioterapeuter. Er du i tvivl om hvilken type konsultation du skal booke, og hvem du skal booke hos, kan du med fordel kontakte os via kontaktformularen eller ringe til os på nedenstående nummer.

CVR-nummer: 41006927